Натисніть тут, щоб переглянути весь сайт українською
Тут ви знайдете таку інформацію:
- Як розмовляти з підлітками. Ресурси до бесід.
- Поради батькам та опікунам.
- Чим ризикує підліток, уживаючи алкоголь, марихуану чи інші наркотики.
- Набуваймо корисних звичок разом.
- Куди звертатися по підтримку.
На рішення підлітка щодо наркотиків понад усе впливаєте ви.
Понад друзів. Понад відомих осіб. Ось чому підліткам важливо чути від вас, що вживати марихуану, спиртне чи інші наркотики не слід, і вчитися знаходити правильні варіанти поведінки попри важкі часи.
Розмовляти з підлітком на цю тему часом непросто, але, як свідчать дослідження, вкрай важливо. Так ви покажете, що син чи донька вам глибоко небайдужі, поясните, що ви від них очікуєте, допоможете їм зберегти здоров’я й не потрапити в біду. Коли ви проводите час разом, можна просто невимушено поговорити й ніби «між іншим». А ми допоможемо підготуватися до розмови. Ось відповіді на запитання стосовно алкоголю й марихуани, що може поставити дитина. Формулюйте відповіді згідно з власними переконаннями й досвідом, адже всі ми різні. Що більш особиста й щира буде бесіда, то більше подіє.
Ось іще ресурси, що допоможуть вам поговорити зі своїми підлітками:
- Як зробити бесіду дієвою: корисні поради
- Підлітки й марихуана: факти
- Підказки батькам: інфографіка
- Як ростити дітей вільними від наркотиків. Настанова для батьків (англійською й іспанською)
- Як завести розмову: порадники для різних вікових груп (машинний переклад вебсторінки)
- Гра в правду, або Цікаво про серйозне (англійською й іспанською)
Поради батькам та опікунам.
Проводьте більше часу з підлітком, розмовляйте частіше, робіть разом щось цікаве.
Як допомогти підліткові уникнути марихуани, алкоголю та інших наркотиків: будьте ближчі, встановлюйте межі, контролюйте.
Підліток навряд чи почне пити, вживати марихуану чи інші наркотики, якщо батьки чи опікуни – частка їхнього життя й насправді близькі люди. Як зробитися ближчими одне одному в родині:
- Побудьте з підлітком сам-на-сам принаймні 15 хвилин щодня.
- Знайдіть цікаве спільне заняття.
- Похваліть дитину, коли вона вибрала те, що їй на користь.
- Збирайтеся разом за столом.
Задайте ясні правила, будьте послідовні, частіше говоріть про те, як краще поводитися. Як установити межі:
- Регулярно кажіть, що ви очікуєте від підлітка.
- Коли правила порушені, покарання має бути справедливим, зрозумілим та передбачуваним.
- Допомагайте дітям будувати позитивні стосунки з приятелями.
- Допомагайте дітям налаштовуватися на повну відмову від наркотиків.
Спостерігайте, що робить дитина.
Завжди будьте в курсі, що підлітки роблять, куди йдуть, із ким проводять час. Допомагайте розробляти безпечні й цікаві плани. Не забувайте ставити п’ять запитань:
- Куди ти?
- Що робитимеш?
- Хто ще буде?
- Коли прийдеш додому?
- Чи буде там спиртне, марихуана чи інші наркотики?
Чим ризикує підліток, уживаючи алкоголь, марихуану чи інші наркотики?
Вживання алкоголю, марихуани чи інших наркотиків у підлітковому віці ризикованіше в плані розвитку залежності й проблем зі здоров’ям і відвідування школи, а також веде до обмежень у виборі кар’єри через арешти та недостатній рівень освіти. Вживання марихуани, алкоголю чи інших наркотиків:
- Може згубно позначитися на розвитку мозку підлітка. Алкоголь, марихуана чи інші наркотики можуть зашкодити ділянкам мозку, що відповідають за координацію рухів, стримування поривів, пам'ять, навчання, судження. Мозок підлітка, що ще розвивається, більш уразливий до такого негативного впливу.
- Може призвести до розвитку залежності. Проблеми з алкоголем виникають у тих, хто почав пити до 15 років, учетверо частіше, ніж у дорослих. Розлади, зумовлені вживанням марихуани, розвиваються в 4–7 разів частіше, коли її починають вживати до 18 років.
- Пов’язане з трьома найпоширенішими причинами смерті в підлітків: нещасними випадками (зокрема, ДТП зі смертельними наслідками й утоплення), вбивствами й самогубствами.
Ризик вживання наркотиків підлітками: деякі факти.
Набуваймо корисних звичок разом.
Допомагайте своєму підліткові набувати корисних звичок, ставити цілі й удаватися до розумних засобів подолання труднощів.
- Установлення цілей. Установлення цілей створює відчуття раціональності й розвиває віру в краще майбутнє. Сьогодення може бути важке, але з цим легше впоратися, коли маєш оптимізм і бачиш перспективи на майбутнє. Поговоріть із підлітком про те, чим він хотів б займатися, допоможіть побудувати плани.
- Розбудова корисних звичок. Правильне харчування, здоровий сон і фізкультура корисні для здоров’я й поліпшують настрій. Створіть умови, що допомагають розвивати корисні звички (наприклад, їсти щодня в той самий час), обговоріть із підлітком, чому корисні звички так важливі. Розробіть разом стратегію набування й зміцнення корисних звичок.
- Виробляння навичок долання труднощів. Важливо, щоб підлітки віднайшли ті заняття, що допоможуть почуватися певніше під стресом чи за тривожності. Поміркуйте разом із підлітком, як зробити їх часткою повсякдення – нехай це буде гра в м’яч на подвір’ї по обіді, прогулянка по сусідству, ба навіть звичка порахувати до десяти, глибоко дихаючи, коли щось пішло не так.
Зверніться по підтримку.
Не соромтеся звертатися по допомогу для підлітка й для себе! Усі подані далі ресурси мають службу комутованих повідомлень за номером 711 і перемикання на різні мови.
- Teen Link – безплатна лінія конфіденційної допомоги, куди підлітки можуть телефонувати, надсилати повідомлення й листуватися в чаті зі спеціально підготованими однолітками з 18:00 до 22:00 за тихоокеанським часом. Ваша дитина може поспілкуватися з ними на будь-які теми. Запропонуйте дитині зателефонувати, надіслати СМС або зайти в чат за номером 1-866-TEENLINK (833-6546). Дорослі можуть звернутися в Teen Link по консультацію лікаря, який спеціалізується на профілактиці вживання наркотиків. Докладніше – на вебсайті www.teenlink.org.
- Washington Recovery Help Line – цілодобова служба анонімної підтримки осіб, які борються з розладами здоров’я через уживання наркотиків або з розладами психіки. Зателефонуйте 1-866-789-1511 або відвідайте вебсайт WARecoveryHelpLine.org, щоб отримати більше інформації.
- Washington Listens підтримає вас, якщо вам сумно, тривожно або ви потерпаєте через стрес. Працює з понеділка по п'ятницю з 09:00 до 21:00, а у вихідні – з 09:00 до 18:00 за тихоокеанським часом. Докладніше – на порталі Washington Listens.